Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna

(RTG zębów, TOMOGRAFIA zębów)

Tomografia stomatologiczna

Tomografia stomatologiczna zębów w formacie 3D vs. Klasyczne zdjęcia stomatologiczne

Klasyczne zdjęcia rentgenowskie to obraz tkanek twardych, czyli zębów i kośćca, które przedstawiane są w dwóch wariantach – 2D lub płaskim. Z kolei CBCT to opcja pozwalająca przedstawić powyższe struktury w trójwymiarze, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie zniekształceń oraz uzyskanie klarowniejszego obrazu. Ta alternatywa to większe możliwości diagnostyczne i liczniejsze opcje późniejszego leczenia.

Działanie systemów rentgenowskich

Promieniowanie rentgenowskie stosowane do tworzenia radiogramów, czyli obrazów struktur, wykorzystywane jest min. do oceny medycznej. Niezwykłe zdolności przenikania przez tkanki ciała, pozwalają stworzyć precyzyjny obraz tkanek twardych typu kości czy zęby, dzięki czemu, możliwe jest wykrycie ewentualnych uszkodzeń, złamań, zmian w strukturze i im podobnych. Obraz prezentowany jest w bieli, czerni oraz różnych odcieni szarości, przez co możliwe jest dokładne poznanie gęstości struktur.

Umiejętne odczytanie zdjęć rentgenowskich oraz tomograficznych wymaga wiedzy i doświadczenia w ich interpretacji. Klasyczne zdjęcia rentgenowskie pozwalają zobaczyć pełne łuki zębowe oraz otaczające je kości w perspektywie 2D, jednak obecnie zastępowane są one przez technologię cyfrową. To rozwiązanie ogranicza promieniowanie rentgenowskie, a dodatkowo pozwala na bezzwłoczną ocenę obrazu.

Tomografia stożkowa – kompleksowe rozwiązanie

Tomografia stożkowa – kompleksowe rozwiązanie

Obrazowanie stożkowe, które swoją nazwę wzięło z wyświetlanej przez maszyny CBCT stożkowej wiązki promieni rentgenowskich wokół głowy pacjenta, jest alternatywą, która od 2001 roku wspomaga tworzenie obrazów radiograficznych 3D. Krótkotrwałe skanowanie – od 5 do 40 sekund, pozwala na wykonanie od 155 do nawet 599 różnych obrazów, dzięki czemu możliwe jest stworzenie precyzyjnego odwzorowania jamy ustnej pacjenta. Dla porównania, forma zdjęć rentgenowskich w tradycyjnej formule pozwala uzyskać 18 - 20 klisz obejmujących wszystkie zęby, które widoczne są w płaskim obrazie 2D. Co więcej, zdjęcia wykonane za pomocą CBCT pozwalają uzyskać obraz niezbędnych dla właściwej diagnozy fragmentów szczęki, a nie jedynie jej ogólny rzut.

Skanery medyczne TK generują nawet 10 razy większe promieniowaniu w porównaniu do CBCT czy rentgena tradycyjnego. W zakresie ekspozycji na promieniowanie w przypadku CBCT mogą pojawiać się pewne różnice, jednak możliwość poprawy jakości i rozmiaru obrazu, pozwala osiągnąć najbardziej precyzyjne rezultaty, przy minimalizacji dawki promieniowania w zależności od oceny potrzeb poszczególnych pacjentów.

Tomografia stomatologiczna

Tomografia stożkowa to rozwiązanie, do którego warto się przekonać. CBCT tworząc trójwymiarowe obrazy holograficzne, pozwala zobaczyć poszczególne detale, przeglądać warstwy zębów i kośćca szczęki, a wszelkie informacje zapisane cyfrowo na komputerze, ułatwiają precyzyjną analizę wybranych punktów. Można zatem zobaczyć poszczególne elementy na zewnątrz, ale również w ich środku. Wizualizacja całej czaszki od stawów po pojedyncze kanały zębowe, zapewnia kompleksową informację na temat ich kondycji.

CBCT w stomatologii

Zastosowanie CBCT możliwe jest w każdej dziedzinie i specjalizacji stomatologicznej. Jego wykonanie może mieć kluczowe znaczenie w wielu sytuacjach klinicznych, ale i innych gałęziach stomatologicznych, w tym między innymi w takich jak:

Ortodoncja
Zabiegi ortodontyczne, to przede wszystkim prostowanie zębów, w którym konieczne jest przesuwanie kości, które umiejscowione są w szczęce. Specjalista ortodonta, to osoba, która wie jak wzrastają i rozwijają się zęby, a także jak mogą przebiegać ich ruchy. Informacje jakie może on pozyskać dzięki CBCT pozwalają stworzyć precyzyjny plan działania, dzięki któremu możliwe jest efektywne i bezpieczne przemieszczenie zębów, a zgryz może zostać pięknie wyrównany.

Implanty stomatologiczne
Braki w uzębieniu uzupełniane poprzez implanty dentystyczne, opierają się na wprowadzeniu zamiennika korzenia do kości. Aby możliwe było precyzyjne umiejscowienie korzeni sztucznych zębów, wykorzystanie CBCT zapewnia dokładną wizualizację oraz lokalizację poszczególnych struktur – w tym kanałów nerwowych czy zatok – co pozwala skutecznie zaplanować leczenie. Wsparcie tomografem stożkowym umożliwia zwiększenie efektywności implantacji, tworzenie chirurgicznych prowadnic itp.

Chirurgia stomatologiczna
Skomplikowane usuwanie zębów, ortodontyczne przesuwanie zębów czy ortograntyczne operacje szczęki to niezwykle trudne zabiegi, które dzięki CBCT mogą zostać prawidłowo ocenione i efektywniej wykonane. Za sprawą jego pomocy możliwa jest precyzyjna diagnoza oraz leczenie bólu poszczególnych punktów twarzoczaszki. Tomograf stożkowy ukazuje struktury zębowe, dostarczając niezbędnych informacji o zębach, ich lokalizacji, kanałach nerwowych i zatokach.

Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe wymaga usunięcia wewnętrznych tkanek zęba, które uległy infekcji, aby następnie uzupełnić je specjalnym materiałem wypełniającym. Wysoka rozdzielczość skanów wykonanych przez maszyny CBCT (dostępnych w Fabdent) pozwala dokładnie ocenić stan określonego zęba, skutecznie wspomagając usuwanie ogniska infekcji i skuteczne leczenie.

Bezdech senny
Precyzyjny obraz dróg oddechowych, ust, nosa czy tchawicy pozwala skutecznie diagnozować i leczyć bezdech senny.

Dentystyczny tomograf stożkowy – FAQ

Dentystyczny tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową to specjalistyczna maszyna przeznaczona do tworzenia rentgenowskich skanów zębów i twarzy. Trójwymiarowe obrazy pozwalają ukazać niezbędne w diagnostyce i leczeniu skany poszczególnych elementów, w tym zęby, tkanki miękkie, kości czy ścieżki nerwowe, a wszystko to w jednym badaniu.

Dentystyczny tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową – co to?

Ten specjalistyczny rodzaj tomografu komputerowego stanowi technologię generującą trójwymiarowe obrazy struktur dentystycznych, a także kości w obszarze czaszkowo-twarzowym, tkanek miękkich czy kanałów nerwowych w jednym badaniu. Dzięki zastosowaniu CBCT możliwe jest dokładniejsze diagnozowanie i planowanie leczenia.
Dentystyczny tomograf komputerowy wykorzystujący wiązkę stożkową może być wykorzystywany do tworzenia obrazów podobnych do tych wykonywanych w tradycyjnym TK, jednak pozwala on uzyskać znacznie większą liczbę skanów o wysokiej jakości. Sama w sobie maszyna CBCT jest niewielka i doskonała do użytku ambulatoryjnego. Wykorzystywany jest on w ocenie chorób żuchwy i szczęki, problemów uzębienia, struktur kostnych twarzy, zatok czy nosa. Nie jest on jednak wystarczający dla diagnostyki struktur tkanek miękkich. Jego zaletą jest również zmniejszona ekspozycja pacjentów na promieniowanie.

Jakie są najpopularniejsze sposoby wykorzystania CBCT?

Wykorzystanie dentystycznego tomografu komputerowego wykorzystującego wiązkę stożkową to popularne rozwiązanie w leczeniu ortodontycznym, ale także w:

  • przygotowaniu do leczenia chirurgicznego zatrzymanych zębów,
  • diagnozie zaburzeń TMJ, czyli stawi skroniowo-żuchwowego,
  • implantologii dentystycznej,
  • analizie cefalometrycznej,
  • ocenie jamy nosowej, szczęk, zatok oraz kanałów nerwowych,
  • diagnozie i leczeniu nowotworów w obrębie szczęki,
  • operacjach rekonstrukcyjnych,
  • stwierdzanie struktury kości i orientacji zębów,
  • lokalizacji patologii oraz źródeł bólu.

Jak należy przygotować się do badania CBCT?

Przeprowadzenie CBCT nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak pacjentki podejrzewające ciążę, powinny zgłosić tę informację lekarzowi. Przed badaniem należy zdjąć metalowe elementy jak biżuteria, okulary czy spinki do włosów, aby zapewnić najwyższej jakości obraz TK. Czasami konieczne jest zdjęcie aparatów słuchowych lub ruchomych protez stomatologicznych – często dentysta lub chirurg również chcą je obejrzeć.

Jak przebiega badanie CBCT?

Badanie CBCT polega na tym, że ramię C lub suwnica obraca się dookoła głowy pacjenta, tworząc wiele obrazów pod różnymi kątami, w pełnym zakresie 360 stopni. Następnie są one rekonstruowane, tworząc pojedynczy, niezwykle precyzyjny obraz 3D. Obracające się symultanicznie źródło promieniowania rentgenowskiego oraz detektor mogą generować od 150 do 200 dwuwymiarowych obrazów, które posiadają wysoką rozdzielczość. Połączone w trójwymiarowy obraz całościowy, pozwalają uzyskać cenne informacje na temat jamy ustnej oraz twarzoczaszki.

Na czym polega procedura?

Specjalista ustawia pacjenta tak, aby umieścić obszar głównego zainteresowania w centrum wiązki. Kolejno, konieczne jest pozostanie nieruchomo, aby źródło promieniowania rentgenowskiego oraz detektor, mogły stworzyć precyzyjny obraz głowy. Najczęściej badanie trwa od 20 do 40 sekund. Skanowanie wybranego obszaru szczęki lub żuchwy, może trwać do 10 sekund.

Jak wyglądają wyniki badania i kto je interpretuje?

Badanie analizuje dentysta, radiolog lub chirurg szczękowy, którzy mogą omówić wyniki od razu, bądź przekazać je lekarzowi prowadzącemu.

Dlaczego warto wykonać badanie CBCT?

Wykonanie tomografii stożkowej zapewnia zmniejszone promieniowanie rozproszone, czego wynikiem jest znacznie lepsza jakość obrazu. Co więcej, skanowanie to pozwala uzyskać więcej kątów widzenia, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pełniejszej diagnostyki. Wykorzystanie CBCT dostarcza więcej informacji, w porównaniu do klasycznych rozwiązań, stąd też leczenie może być bardziej efektywne.


Samo w sobie badanie jest bezbolesne, dokładne i nieinwazyjne, a po jego przeprowadzeniu, pacjent nie jest napromieniowany. Z reguły nie występują również żadne bezpośrednie skutki uboczne. Nasi Pacjenci przyjeżdzają do nas z różnych dzielnic Warszawy aby wykonać tomografia i prześwietlenie zębów - Bemowo, Wola, Ursus, Żoliborz, Bielany, Stare Babice.